Tímto článkem zahajujeme seriál o programování v Javascriptu. Javascript je dnes velmi univerzální jazyk, se kterým jsme schopni vytvářet webové nebo mobilní aplikace. Bylo tomu tak vždy? A co potřebujeme k tomu, abychom mohli programovat v Javascriptu?
Co je JavaScript a malé okénko do historie
Co musím znát, abych mohl programovat v JavaScriptu?
Pokud chcete programovat v JS, měli byste se minimálně vyznat v HTML kódu (kód, ve kterém je psána struktura webových stránek) a případně CSS (kaskádových stylů - jednoduše řečeno, CSS slouží k formátování stránek). Pokud tyto znalosti máte, pojďme pokračovat v článku. Pokud ne, můžete číst také, ale v ukázkách kódu se budou vyskytovat části, které pro Vás budou méně srozumitelné.
Co potřebuji k programování v JS?
K programování v JavaScriptu si dokonce vystačíme s vývojářskou konzolí v prohlížeči. Je to ale nepohodlné, proto si zvolíme nějaké šikovné IDE (z angl. Integrated Development Environment = vývojové prostředí), ve kterém budeme pracovat po celou dobu našeho tutoriálu.
Budeme používat Visual Studio Code, který je relativně univerzálním programovacím prostředím a je plně zdarma. Navíc je multiplatformní, takže nejste omezeni operačním systémem.
Instalace Visual Studio Code
Vytvoření prvního programu
Vytvoříme si soubor index.html, do kterého si vytvoříme základní strukturu kódu webových stránek. Visual studio Code má na to takovou menší vychytávku - stačí, když na první řádek html souboru napíšete html:5 a stisknete Enter. VSC Vám vytvoří základní strukturu samo 😊
![]() |
Příkaz html:5 ve VSC |
![]() |
Vygenerovaná struktura html souboru |
Celkem snadné. Pojďme konečně k prvním krokům v JS. Před koncový tag <body> si napišme párový tag <script> </script>. Vše, co umístíme mezi tyto značky bude prohlížeč považovat za kód javascriptu.
Výpis do konzole
První užitečný příkaz je výpis do vývojářské konzole v prohlížeči. Může se na první pohled zdát, že tento příkaz není potřeba, ale až budeme provádět debugging (=ladění programu od chyb) tak teprve zjistíme jeho užitečnost.
Pokud chceme vypsat něco do konzole, máme několik možností. Použijeme ale základní výpis pomocí
console.log('Tohle vypsal Javascript');
Můžete použít i klasické uvozovky, výsledek to neovlivní, tedy:
console.log("Tohle vypsal Javascript");
Na konci každého příkazu musí být středník (;).
Pokud si nyní otevřeme naši stránku v prohlížeči, tak nic samozřejmě neuvidíme - nevypisujeme nic do těla stránky, ale pouze do konzole. Vývojářskou konzoli v Google Chrome otevřeme pomocí klávesové zkratky F12 a zvolíme konzoli (Console).
![]() |
Vývojářská konzole v prostředí Google Chrome |
![]() |
Výsledný výpis v konzoli |
Pro tento díl by to bylo vše. Řekli jsme si, co JavaScript je, co budeme potřebovat k realizaci tvorby programů, ukázali si vývojové prostředí, které budeme používat a také první příkaz.
![]() |
Výsledný zápis kódu |
V příštím díle si ukážeme, jak deklarovat proměnné a matematické operace mezi nimi.
== Vaše Zvládnu to ==
Komentáře
Okomentovat